Başarılı Bir Start-up Olmak için 10 Altın Tavsiye

Başarılı Bir Start-up Olmak için 10 Altın Tavsiye


Girişimcilik, her şeyinizle kendinizi vermeniz gereken özel bir meslektir. Diğer mesleklerden farklı olarak belli bir kalıba sığmayan ve ruhu özgür insanların mesleğidir girişimcilik.

Girişimci, hayalinin peşinden yola çıktıktan sonra anlar ki yapmak hayal etmek kadar kolay değildir. Start-up’ını gerçekleştirme hayali ile sınavı başlayan girişimci, yeni doğan bir bebek gibi sektörün doğru adım adım emeklerken çeşitli yardım ve tavsiye arayışına girer. Bu nedenle bu yazımızda girişimcilere tavsiyelerimizi maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

Daha Fazla Oku: Şirket Kurmadan Faturalandırma Nasıl Yapılır?

İşte her girişimcinin emekleme aşamasını atlamadan önce start-up’ı için bilmesi gereken 10 tavsiye:

1) Hayal Etme Gerçekleştir:

Bir girişimcinin en büyük hatası adım atmamaktır. Eğer bir girişiminiz varsa, sürekli hayalini kuruyorsanız sizi tutan şey nedir? Neresinden başlarsanız o size kârdır. Hiçbir girişimci aksini iddia edemez çünkü böyle bir düşünce girişimciliğe aykırıdır.

Eğer girişimci olmak istiyorsanız gözünüzü karartmalı ve bütün korkularınızı yenmelisiniz.

2) Planlı Git:

Her ne kadar girişimci olmak kurallara aykırı ve özgür ruhlu olmak diye söyleniyor olsada her girişimcinin kendine has bir planlaması olması gerekir.

Start-up’ınızı hayata geçirmeden önce ilk adım taslak ikinci adım planlama şeklinde bir yol izlemelisiniz ve disiplinli bir şekilde yolunuzda devam etmelisiniz.

Çoğunlukla günlük hayatımızda yaptıklarımızı bile planlıyorken böyle önemli bir konuda spontane hareket etmek yanlış ve riskli olur. Unutmayın hiçbir girişimci gereksiz risk almaz.

3) Ekip Kur:

Başarılı bir girişimcinin arkasında her zaman ekip arkadaşları vardır. Her ne kadar bir fikre, liderlik özelliğine ve harekete geçecek güce sahip olursanız olun planınıza uygun ekip arkadaşları edinmeniz gerekmektedir.

Ekip arkadaşlarınız sizin aileniz, zamanınızın çoğunu birlikte geçireceğiniz ve omuz omuza vereceğiniz insanlar olacaklar bu nedenle bir start-up’a başlarken en önemli ve kritik konulardan biri ekip arkadaşlarınızı seçmek olacak. Harika ekip arkadaşları demek bol motivasyon demektir.

4) Sermaye ve Finans Düzeni Yap:

Start-up’ınızı hayata geçirme konusundaki endişelerinizden biride ne kadar sermaye gerekeceği ve finansmanın nasıl yönetileceği gibi konular olabilir.

Eğer bir girişimin temellerini atmaya başladıysanız para anlayışı olmadan yürütemeyeceğinizi çoktan deneyimlemişsiniz demektir. Bu nedenle sermaye ve finans işlerini kontrol altında ve dengede tutmanız gerekmektedir.

5) Kitleni Tanı:

Start-up’ınızı kafanızda oluşturmaya başladığınız andan itibaren en can alıcı noktalardan biri kitlenizi belirlemek olacaktır. Bunu henüz yeni bir girişimci olarak belki fark edemeyeceksinizdir. İşte bu nedenle içeriğimizi okumaya devam etmelisiniz.

Kitle demek;  sizin fikrinize saygı duyacak, övgülerde bulunacak ve girişiminizin amacına ulaşmasını sağlayacak kişiler olacaklar. Hangi alana yönelirseniz yönelin kitlenize hitap etmeniz size başarı basamaklarını tırmanırken hız kazandıracaktır. Bu nedenle planlamanızı yaparkende start-up’ınızı hayata geçirdikten sonrada kitle takibi yapmalısınız.

6) Rakiplerini Tanı:

Bir start-up için kitlesini tanımak ne kadar önemliyse rakiplerini tanımakta o kadar önemlidir. Eğer bu yola çıkarken planlamanızda rakiplerinize de yer vermezseniz başarısızlık ihtimaliniz artacaktır.

Rakiplerinizi araştırmalı, onları tanımalı ve bu doğrultuda devam etmelisiniz. Aksi durumda start-up serüveninizin başlarken bitme riskini arttıracaksınız.

7) Hedefe Odaklan:

İnsanlar her zaman her konuda eleştiri yapma özelliğine sahiptirler. Siz girişiminizin kafanızdaki taslağını açığa çıkardığınız an insanlar konuşmaya başlayacaklardır.

Engel olmak isteyen yakın çevreniz, eleştiren, küçümseyen insanlar etrafınızı sarmaya başladığı an motivasyonunuzu yüksek tutmak yapacağınız en önemli iş olmalı. İnsanlar her zaman konuşurlar siz hedefinize odaklanın.

8) Risk Analizi Yap:

Girişimcilik dünyasına adım atan herkes risk kavramını bir çok kez duymuştur. Peki sürekli bahsi geçen risk girişimciler için nedir?

Her şeye sıfırdan başlamak demek planlama yapmak, gerekli adımları atmak demektir. Bütün kontrol sizde olacak ve karar merceği siz olacaksınız. Bu yüzden her adımınızı dikkatli atmalı ve risk analizleri yapmalısınız.

Girişimciler risk alırlar fakat gereksiz risklerden kaçınırlar.

9) Bilinmeyeni Kabullen:

Bir girişimcide bulunması gereken en önemli özelliklerden biri de bilinmeyeni kabullenebilmek, belirsizliğe karşı sabırlı davranabilmek ve bu yöndeki duygularını yönetebilmektir.

Belirsizliğe karşı çıkan, bilinmeyenden kaçmaya çalışan girişimciler panikler ve paniklemek hata yapmalarına neden olur.

Girişimci gerektiğinde risk alabildiği gibi gerektiğinde sabırla bilinmeyeni kabullenmelidir. Bu sayede hata yapma payı azalacaktır. Unutmayınki girişimcilik dünyasında bazen belirsizlik en doğru olanın kapısıdır. Çünkü girişimcilik dünyası kendine has ve diğer mesleklerden farklıdır.

10) Fikri Test Et:

Girişimciler her ne kadar risk alabilecek cesurlukta insanlar olsalar bile her zaman mantıklı ve garanti adımlar atmaları gerektiğini unutmamaları gerekmektedir.

Bu nedenle start-up’ınız bir çok aşamadan geçtikten sonra test edilmeli ve bu doğrultudaki gözlemlere göre girişimci yola devam etmeli yada geriye dönüp eksiklerine bakmalıdır.

Yapılan testi girişiminiz başarı ile geçerse tebrikler! Emeklemeyi bırakarak yürümeye başlayabilirsiniz.

Tüm İşlemleriniz İçin Tek Platform: Tpayment!

Türkiye’nin en geniş seçenekli ödeme platformu olan Tpayment, 5 farklı ödeme yöntemi ve 131’den fazla farklı para biriminde tüm ülkelerden rahatlıkla ödeme alabilme alt yapısına dahil olarak bunu müşterilerine sunuyor. Kolay arayüzü ve düşük komisyon oranları ile sizde ödeme almaya hemen başlayabilirsiniz.