eticaret_hataları

E-ticaret Satışlarını Artırmak için 10 Taktik

E-ticaret tavsiyeleri çoğu zaman istediğiniz cevapları vermeyebilir. Biz e-ticaret geliştirmelerine yani başlayan veya mevcut sistemini geliştirmek isteyen sizlere bu zorlu yolda ışık tutmak istiyoruz. Kısa ve özel noktalar ile sizleri yönlendirecek ve eksik olduğunuz yönlerde gelişim göstermeniz için ilk adımları atmanızı sağlayacağız. Lütfen bilmediğiniz terimleri internette araştırarak öğrenin. Size ne kadar kestirme yollar sunduğumuzu o zaman anlayacaksınız.

  • Google Analytics Bilginizi Arttırın

E-ticaret sitenizin Google Analytics bağlantısını mutlaka yapmalısınız. Öncelikle işletmenizi için bir G-mail hesabı edinin. Bu hesap Google dünyasında sizin kimliğiniz olacak. Drive, Mail, Analytics, Tag Manager, Ads ve Forms gibi birçok ücretsiz özellik hizmetinizde olacak. Google Analytics hesabınızı oluşturduktan sonra hesabınıza ait kodları sitenizin içine eklemeniz gerekiyor. Hazır bir altyapı kullanıyorsanız özel bir yeri mutlaka vardır. Size özel bir altyapı kullanıyorsanız sitenin kaynak kodlarına ekleme yapacaksınız.

E-ticaret Hataları Genelde Yanlış Yorumlamalardan Kaynaklanıyor

 E-ticaret tavsiyeleri çerçevesinde dünyanın en iyi uzmanından bile yardım alsanız sitenizin verilerini okuyamıyorsanız emin olun tam verim alamazsınız. Terimleri ve Analytics’in tüm yapabileceklerini en azından yüzeysel olarak bilmeniz gerekiyor. Bu gözünüzü korkutmasın kurulum aşamasından sonra 1-2 hafta izleme ve şahsi kurcalamalarınız ile Google Analytics okumayı mutlaka öğrenebilirsiniz.

  • Dönemsel Kampanyalara Önem Verin

Okazyon bazlı kampanyalar e-ticaret geliştirmenin vazgeçilmezidir. Okulların açılması, şeker bayramı, babalar günü veya yılbaşı gibi özel günlerin öncesinde reklam modellerinizde yeni kullanıcılara kampanyanızı duyurmayı hedeflemelisiniz. Kampanyanız başladığında topladığınız hedef kitleyi kullanarak yeniden hedefleme modelleri ile güzel geri dönüşler alacaksınız.

E-ticaret Geliştirmek Sürekli Devam Eden Kampanyalar ile Mümkün Olmaz

 E-ticaret tavsiyeleri içinde devamlı kampanyalar size zarar verecektir. Çünkü yeniden hedeflenen müşteri farklı dönemlerde sitenize gelerek devamlı aynı indirimi görürse kandırıldığını düşünecektir. Önerimiz özel dönemler haricinde indirimli fiyat algısını çok kullanmayın. Unutmayın kaliteli mal devamlı indirimde olmaz.

  • SEO’ya Yapılan Yatırımlarınızı ve Ayırdığınız Zamanı Arttırın

SEO internette sizin bulunabilirliğinizi arttıran bir çalışma metodudur. Kendiniz bu konuyu öğrenerek maddi bir yatırım yapmadan sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Blog yazıları, Local SEO işlemleri ve site içi başlıklar ve metinler ile başlangıç seviye SEO yapabilir ve fark yaratabilirsiniz. SEO kuralları 200’ün üstünde olup Google bu kuralları devamlı güncellemektedir. SEM yani para karşılığı yapılan reklamlara kıyasla SEO daha uzun vadeli bir yatırımdır.

  • Anahtar Kelime Araştırması Çok Önemli

SEO ve SEM çalışmalarınızda anahtar kelimenin önemi her şeyden büyüktür. E-ticaret geliştirme ancak anahtar kelimeleri izleyerek ve dönüşlere göre negatifleme işlemlerini yaparak optimize edebiliriz. Google Ads içinde bulunan Anahtar Kelime Planlayıcı sizlere bu eşsiz dünyanın kapılarını açıyor.

  • Reklamlarınızı Segmente Edin

 E-ticaret’te hataların en büyüğü reklamlarınızı yani harcamalarınızı segmente etmemektir. Segmente etmek ürün veya hizmetiniz odağında müşteri kitlenizi bölerek reklamlarınızı ilgili kitleye gösterebilmektir. Bunun bir çok yöntemi var. Analytics, Facebook- Instagram veya Google Ads üzerinden bu segmentleri oluşturmak ve A/B testler yardımı ile denemelerinizi ölçümlemek çok kolay.

Kişiselleştirilmiş Reklamlar Bütçenizi Optimize Eder

 Dijital pazarlama işlemlerinin üzerine kurulu olduğu yapı optimizasyondur. Elinizdeki kaynakları, hedef kitleyi veya bütçeyi optimize etmek her zaman mümkündür sadece bakmanız gereken açıyı öğrenmeniz gerekir. E-ticaret geliştirme tavsiyesi olarak reklamlarınızı kişiselleştirecek segmentlemeler her zaman bütçenizi optimize edecektir.

  • Mobil Uyumluluğu Sık Sık Kontrol Edin

 Google Search Console size mobil uyumluluk, site hızı ve daha birçok konuda e-ticaret geliştirme işlemleriniz için ön ayak olacaktır. Mobil uyumluluk sitenizin her telefonun ekranında yeniden kendini düzenleyebilmesi demektir. Görsellerde olan kaymalar veya yazı kaymaları müşterilerin güvenini zedeleyecektir.

Site Hızı Müşteri Deneyimini Olumlu Etkileyebilecek En Önemli Etmen

 Site hızı siteye ilk defa giren bir müşteri için ilk etkiyi güzel yapmanızı veya yavaş bir sitede belki sayfa bile açılmadan müşterinin kaçmasına sebep olacaktır. Sitenin arka planında çalışan uygulamalar veya kodlar düzenli ve güvenilir olmalıdır. Kullandığınız görsel veya videoların boyutları da aynı şekilde site hızı için önem teşkil eder.

  • Özgün ve Eşsiz Görseller Oluşturun

 Google’ın en sevmediği nokta hırsızlıktır. Görsel veya yazı konusunda kopyalanmış içerikleri çok kolay yakalar. Emin olun yakalanan noktada o güne kadar sarfettiğiniz çoğu emek hiç olacaktır. Görsel seçimlerinde boyutlara dikkat etmeli fakat çözünürlük açısından elinizden geleni yapmalısınız. Size özgü içerikler ve ürününüz çevresinde ön görüler üreterek görsellerde müşteri daha almadan ürünü deneyimletebilmelisiniz. Hayattan kesitler kullanmak ve müşterilerin yaşadıkları anlar ile ürününüz arasında bağlantı kurabilmesini sağlamak e-ticaret geliştirme konusunda sizi büyük bir adımla öne çıkaracaktır.

  • Müşteri Geri Dönüşlerini Mutlaka Değerlendirin   

Müşteri odaklı hizmet her zaman kazanır. Müşterilerinizi mantıklı/mantıksız her zaman dinlemelisiniz. Onların anlatmak istediklerini anlamalı, yapabiliyorsanız çözüm üretmelisiniz. E-ticaret hatalarından affı olmayacak olanı şüphesiz müşteriler ile kavga etmek veya onların şikayetlerini göz ardı etmektir.

  • Ücretsiz İade ve Müşteri Memnuniyeti

  E-ticaret tavsiyesi olarak özellikle yurtdışı satışı yapıyorsanız kargo ve farklı çıkabilecek maliyetlere katlanmak markanızın adını tahmin edemeyeceğiniz şekilde güçlendirecektir. Ücretsiz iade malınızın arkasında olduğunu ve şirketinizin hedefinin öncelikli olarak para değil müşteri memnuniyeti olduğunu gösterecektir. Müşteriyi memnun etmek çoğu zaman çok kolaydır. Onun sinirli tavırlarını absorbe etmek zamanla sizin için de kolaylaşacak hatta marka isminiz belirli bir seviyeye geldikten sonra böyle olaylar yaşamayacaksınız. Ücretsiz iade işlemi isteyen müşterilerimize para iadesi yaptıktan sonra ürünü de hediye edebilirsiniz.

  • Ödeme Sistemleri ve Olanakları

Ödeme sistemleri e-ticaret’in son basamağı ve aslında en çok müşteri kaybedilen noktadır. Peki nasıl müşterileri son basamağa kadar getirmişken elimizde tutabiliriz? Öncelikli olarak güvenilir bir çalışma ortağınız olmalı. Sanal POS sektörü çoğu zaman ödeme koşulları veya komisyon oranları ile sizleri de zorlayabilir.

T-payment bu noktada en güvenli sistemlerden olduğunu kanıtlamış bir alt yapıdır. PCI-DSS 2 Sertifikası’na sahip alt yapımız ertesi gün ödeme, dolandırıcılıkla mücadele konusunda sizi düşünen bir yapıya sahiptir. Müşteri açısından en kısa sürede ödeme işlemini tamamlatmak ve kolay bir sistem kurgulamakta başarılı olduğumuz farklı bir alan. Sizlere önerimiz e-ticaret geliştirme konusunda detaylı araştırmanıza T-payment ile başlamanız olacaktır.